Wycieczka do Warszawy

Opublikowano: poniedziałek, 09, marzec 2015 Barbara Zabrzeska

W dniach 26 – 27 września uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Harklowej wraz z opiekunami: p. Barbarą Łacek, p. Jolantą Proszek, p. Martą Zając, p. Magdaleną Berkowicz oraz p. Mariuszem Szpakiem uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyjazd był organizowany w ramach projektu unijnego „Program Rozwojowy Szkoły Podstawowej w Harklowej”.

Celem wycieczki było pogłębienie zainteresowań uczniów oraz poszerzenie dotychczasowej teoretycznej wiedzy historycznej i społecznej  poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”.

Pierwszym punktem programu był udział uczniów w lekcjach języków obcych zorganizowanych  przez  Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Praga-Południe w ramach Europejskiego Dnia Języków. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych w języku niemieckim, francuskim i portugalskim. Było to niecodzienne doświadczenie, zachęcające do nauki języków obcych.

Kolejnym punktem programu była piesza wycieczka po mieście wraz z przewodnikiem. Uczniowie poznali Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Następnie przemaszerowali pod Zamek Królewski, podziwiając piękno budynku. Przemierzając kolejne uliczki, poznawali historię kolejnych zabytków stolicy. Dużą atrakcją cieszyły się multimedialne „Ławeczki Chopina”, gdzie  można było usłyszeć wybrany fragment utworu wybitnego kompozytora. Z Placu Zamkowego uczestnicy wycieczki udali się na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Tutaj uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak odbywa się zmiana warty.

Najważniejszym punktem kolejnego dnia pobytu w Warszawie było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, wspaniałego ośrodka nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie do dialogu społecznego na temat nauki. Uczniowie mogli poznawać prawa nauki, poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieli także okazję własnoręcznie dokonywać doświadczenia naukowe, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń i wielu aspektów otaczającego świata. Niecodzienną atrakcją była również możliwość zwiedzenia planetarium Niebo Kopernika w warszawskim Centrum Nauki Kopernik i  obejrzenia filmu pt. „Galileusz: Potęga teleskopu”. Podczas projekcji uczniowie przenieśli się do XVI-wiecznej Europy - najpierw do Holandii, gdzie prezentowana była historia wynalezienia teleskopu, a następnie do Włoch, gdzie pracował Galileusz, pierwszy astronom korzystający z tego instrumentu. W trakcie filmu włoski uczony nie tylko opowiada o swoich odkryciach, ale także przeprowadza obserwacje, potwierdzające teorię heliocentryczną. W drugiej części filmu pokazany był rozwój teleskopów na przestrzeni czterech ostatnich wieków.

Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń, zobaczyli interesujące miejsca, zrobili sporo pamiątkowych zdjęć i stali się bogatsi o nowe doświadczenia.

 

IMG 0629

IMG 0638

 

 

 

Odsłony: 530