Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie w Harklowej

           Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się 12 września 2019 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Harklowej. Uroczystość zorganizowała społeczność tutejszej szkoły wraz    z filią biblioteki GOKiCz w Skołyszynie. Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.                                                                                                                                                                                                

         Z ponad stu propozycji tytułów Pan Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zaproponowali do czytania  Nowele polskie. Fragmenty ośmiu nowel autorstwa polskich pisarzy czytali uczniowie klasy V i VIII Szkoły Podstawowej w Harklowej. Te piękne i mądre utwory zawierają wspólny mianownik jakim jest polskość. Łączą także uniwersalne treści, refleksję nad człowiekiem i społeczeństwem. Do dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością.

       Narodowe Czytanie to nie tylko możliwość obcowania z wybitnymi utworami będącymi podstawą naszej kultury i tożsamości, ale również okazja do zaznajomienia się z wielkimi ideami czasów, w których powstawały. W czasie wspólnej prezentacji nie zabrakło epokowych strojów oraz oprawy muzycznej. Uczniowie z wielkim skupieniem wysłuchali czytanych tekstów, co pozwoliło im odkryć walory artystyczne i aktualność polskich nowel.                                                                                                                                           

     Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Magdalena Dranka-Żywiec podziękowała wszystkim uczestnikom za udział we wspólnym czytaniu i podkreśliła ponadczasowe wartości dzieł. Zgromadzeni mogli także opieczętować przyniesione przez siebie książki pamiątkowym stemplem, stworzonym specjalnie na tę okazję przez Kancelarię Prezydenta.

IMG 1325

 

IMG 1328

IMG 1340

IMG 1343

IMG 1349

IMG 1331