Narodowe Czytanie w Harklowej

           W dniu 7 września 2018 roku filia biblioteki GOKiCz w Harklowej wspólnie ze Szkołą Podstawową w Harklowej zorganizowały Narodowe Czytanie, które odbyło się obok budynku Domu Ludowego w Harklowej. Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej  tożsamości.                                                                                                                                                                Uroczystość rozpoczęła Pani Magdalena Dranka – Żywiec – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Harklowej , która przywitała wszystkich zgromadzonych słuchaczy. W swoim przemówieniu zwróciła szczególną uwagę na to, iż zainaugurowana prze Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W dalszej części zebrani usłyszeli, iż lekturą Narodowego Czytania jest w tym roku „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto Para Prezydencka zachęca do czytania przez cały rok 44 tekstów Antologii Niepodległości.

     Następnie fragmenty tej pięknej i mądrej lektury, przybliżającej doświadczenia sprzed wieku zaprezentowali: Magdalena Dranka – Żywiec – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Harklowej, Kazimierz Goleń – Sołtys wsi Harklowa, Bogdan Grzywacz – Proboszcz Parafii w Harklowej, Marta Zając – przedstawicielka Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Harklowej, Małgorzata Lenard – członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Harklowej, Przemysław Maczuga – przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Harklowej oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Harklowej. Epokowe kostiumy, styl i język przedstawiony przez czytających, a także oprawa muzyczna sprawiły, iż słuchacze choć na chwilę mogli przenieść się myślami w świat początku XX wieku.

    Na zakończenie głos zabrała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie. Pani Marta Gąsiorowska podkreśliła wagę kultywowania i upowszechniania czytelnictwa. Podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie akcji, a w szczególności paniom: Dorocie Setlak i Magdalenie Berkowicz. Ponadto zaprosiła wszystkich zgromadzonych do opieczętowania przyniesionych egzemplarzy „Przedwiośnia” pamiątkowym stemplem, stworzonym specjalnie na tę okazję przez Kancelarię Prezydenta RP. Później wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez panie z KGW w Harklowej oraz obejrzeli różne wydania „Przedwiośnia” zaprezentowane przez Księgarnię Nowa z Jasła.

IMG 3642

IMG 3684

IMG 3606

IMG 3676

IMG 3587

IMG 3582

IMG 3647

IMG 3689

IMG 3711

IMG 3699