Spotkanie z podróżnikiem - Tajlandia

         Dnia 16 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Harklowej odbyło się spotkanie z podróżnikiem. Tym razem był nim uczestnik wyprawy do Tajlandii. Wprowadził nas w świat południowo-wschodniej części Azji  i panujących tam zwyczajów. Dowiedzieliśmy się, że kraj leży na Półwyspie Indochińskim, jego stolicą jest Bangkok, walutą bat, a religią buddyzm.

         Wyprawa rozpoczęła się wylotem z Manchesteru, tuż przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem. Po wylądowaniu i zakwaterowaniu, podróżnik wraz z towarzyszącymi mu uczestnikami udał się na krótkie zwiedzanie Bangkoku, w czasie którego zapoznał się z tradycyjną kuchnią Tajlandii. Podstawą posiłków mieszkańców stolicy jest ryż – zboże powszechnie sadzone w Azji i eksportowane na cały świat. Ponadto Tajlandczycy spożywają dużo ryb, owoców morza oraz innych przysmaków.

         Drugiego dnia wynajętym samochodem udali się do dżungli. Jeden z uczestników wspinał się po linach, a reszta zachwycała się bujną roślinnością lasów równikowych. Kolejne dni to wyprawy w różne zakątki Tajlandii. W jednym z nich okazało się, że głównym transportem po samochodach i małych trójkołowych pojazdach  są słone, na których przemieszcza się duża część turystów. Podróżnicy mieli okazję dotrzeć na ich grzbietach do świątyń i innych zabytków. Na każdym kroku spotykali wszędobylskie małpy, które starają się zdobywać pokarm, za wszelką cenę.

           Podczas wyprawy wędrowcy spotkali także członków plemienia Akha. Dziewczęta należące do tej grupy spokrewnionych rodów noszą na szyi metalowe koła.  Z czasem mogą dalej kultywować tradycję i dokładać następne.

          Tajlandia przedstawiona przez podróżnika zarówno w opowieści, jak i na zdjęciach zaprezentowanych w czasie spotkania, bardzo zainteresowała słuchaczy. Po spotkaniu długo jeszcze rozmawialiśmy na jej temat, zgodnie twierdząc, że w przyszłości chcielibyśmy odwiedzić ten kraj.

 Uczeń klasy VII 

  Kamil Sroka

 

IMG 3629

IMG 3635

IMG 3637